Materiály pre rámové projekčné plochy

Najednoduchším materiálom je biely plastový povrch pripomínajúci "igelitový obrus" označovaný ako White Ice (WI), Vision White (WI) a pod. Dodáva sa v obojstranne bielej verzii, alebo s čiernou zadnou stranou. Plátna používané pre spätnú projekciu sú tiež plastové. Pre mobilné rámové plochy sa používajú takmer výhradne plastové povrchy, kde sa pre dostatočné napnutie povrchu v ráme využíva elastičnosť takéhoto materiálu. Biele plastové povrchy majú o niečo vyššiu odrazivosť a nižší pozorovací uhol, čo je dané vlastnosťami materiálu.


Najčastejšie používaným a najviac predávaným povrchom sú matné biele plátna (povrch tvorený MgCO3 alebo TiO2) označované ako Matt White (MW). Tie najjednoduchšie sú obojstranne biele povrchy s textilným jadrom, alebo povrchy zo zadnou čiernou stranou - Matt White Economy (MWE). Drahšie modely majú jadro tvorené textíliou zo sklenených vlákien, čo zabraňuje deformáciám plátna a zadnú čiernu stranu. Povrch MW je difúznym povrchom vďaka čomu má ideálnu odrazivosť G=1 s pomerne veľkým pozorovacím uhlom bez zmeny vlastností premietaného obrazu. Celkovým podaním farieb a čiernej farby sú vhodné pre všetky inštalácie od školských tried až po kongresové sály. Tieto povrchy sa dodávajú i v sivom prevedení, označovanom ako Matt Grey (MG). Sivé difúzne povrchy sa používajú pre premietanie filmov pri inštalácii systémov domáceho kina. Sivý povrch zvyšuje kontrast a zlepšuje celkové podanie farieb pre Home Cinema projektory. Novinkou sú plátna s povrchom ALR (Ambient Light Rejecting), ktoré potláčajú veľkú časť okolitého svetla na premietacej ploche, zvyšujú kontrast a farebné podanie obrazu i v jasnejšom svetelnom prostredí. Pre zatemnené domáce kiná môže byť takýto povrch zbytočný.


Plátna pre rámové plochy sú dodávané vo verziách bez okrajov, alebo s čiernymi okrajmi. Čierne okraje sa používajú pokiaľ zakrývajú, alebo obopínajú rámovú konštrukciu plochy. Čierny okraj alebo priznaný rám subjektívne zvyšuje kvalitu vnímania projekcie, vytvára dojem vyššieho kontrastu a oddeľuje plochu od pozadia. Pokiaĺ pozeráte filmy v úplnej tme, okraje nebudete potrebovať. Dostupné sú aj tenké rámové plochy s LED podsvietením. Rámové plátna s napínaním sú ideálne pre ultrakrátku projekciu v domácom kine vďaka rovnému, nezvlnenému povrchu premietacej plochy.

Konštrukcie rámov a inštalácia

Pevné rámové plochy sú konštruované pomocou pevne spájaných hliníkových profilov, do ktorých sa vypína samotné plátno. Povrchové úpravy rámov bývajú rôzne - najčastejšie čierna lesklá alebo matná. Niektorí výrobcovia dodávajú rôzne dekoratívne rámy kde je možnosť výberu z rôznych typov prevedenia a farebnej úpravy. Plátno sa upína priamo na rám alebo pomocou napínacích lán na konštrukciu rámu. Napínací systém rámového plátna udržuje dokonale rovnú plochu plátna aj pri zmene teploty a vlhkosti. Pri nepriznaných rámoch je okraj tvorený čiernym lemom samotného plátna alebo je plátno natiahnuté na rám bez okraja. Niektoré typy rámov je možné upevniť na podlahové stojany. Stojany sú dostupné len pre niektoré šírky rámových konštrukcií, pre veľkorozmerové rámy je použitie stojanov nestabilné. Novinkou sú tvarované, do oblúka zakrivené rámové konštrukcie. Výraznejšie zakrivené rámové konštrukcie sa používajú napríklad pri simulátoroch lietadiel, kde sa pomocou projekcie premieta obraz okolo kabíny.


konštrukcie pevných rámov


Prenosné rámové konštrukcie sú tvorené skladacími profilmi a skladacím stojanom. Plátno sa upevňuje priamo na rám pomocou pripínacích úchytov a pre jeho napnutie sa využíva pružnosť plátna. Tieto plochy sú určené pre mobilné aplikácie, kde zloženie a rozloženie plátna má byť čo najednoduchšie. Celá konštrukcia s plátnom 3x4m uložená v kufri sa zmestí do batožinového priestoru osobného auta. Mobilné rámové plochy sa štandardne vyrábajú v šírkach od 180cm do 600cm a formátoch 16:9, 16:10, 4:3. Projekčná plocha pre rámovú konštrukciu môže byť pre prednú alebo pre zadnú projekciu, najčastejšie sú obidva plochy dostupné v jednom sete. Vzhľadom na skladnosť a mobilné použitie sú tieto prenosné rámy obľúbené pre výstavy, mobilné prezentácie, koncerty, veľkoformátové exteriérové prezentácie, mobilné záhradné kinoprojekcie a podobne.


prenosné rámové plátna


Ďalším typom rámových plôch sú mobilné povrchy určené do pódiových konštrukcií. Tieto plátna majú po okrajoch osadené kovové oká pre upevnenie napínacích lán, ktoré sa upevňujú na rámové konštrukcie alebo sa do okrajov plátna zasúva kovová tyč, o ktorú sa napínacími lanami plátno upevní do konštrukcie. Rámovú konštrukciu môže tvoriť zákazkový vyrobený pevný rám, výstavné typy konštrukcií alebo pódiová profilová konštrukcia s traverzami.


K rámovým plochám môžeme zaradiť nafukovacie projekčné plochy, kde je rám tvorený nafukovacou konštrukciou z mimoriadne odolného a pevného materiálu. Plátno sa vypína spolu s rámom. Tieto nafukovacie prenosné konštrukcie majú dômyselný systém kotvenia pomocou lán a vodou plnených závaží. Sú vyrábané v neuveriteľných rozmeroch dosahujúcich až 12x30 metrov. Pre takúto plochu je doporučený svetelný výkon projektora aspoň 15000 ANSI pre večernú projekciu. Pozor na necertifikované a lacné nafukovacie projekčné plochy - sú z nekvalitných materiálov, trhajú sa v spojoch, sú nestabilné a chýbajú požiarne certifikáty nevyhnutné pre väčšie podujatia. Pre exteriérové použitie musí byť každá konštrukcia dostatočne kotvená proti prípadnému vetru, resp. ich použitie je možné len v úplnom bezvetrí.

Používanie rámových plôch

Pevné interiérové rámové plochy nevyžadujú špeciálnu údržbu. Uchytenie na stenu je dané výrobcom a závisí od konštrukcie plátna. Výber rámu a samotnej plochy je na užívateľovi v závislosti od využitia a dizajnu interiéru. Pre mobilné plochy platí šetrné zaobchádzanie a skladovanie. Väčšina povrchov je umývateľná vodou, nepoužívajte čistiace prostriedky, ktoré poškodia povrch plátna. Mobilné projekčné plochy sú zvyčajne plastové a tým aj odolné voči vlhkosti a dažďu. Plastové povrchy pre prednú a zadnú projekciu sú náchylné na deformácie v prípade vysokých, alebo nízkych teplôt. Pri napínaní plátna do mobilného rámu vo vonkašom prostredí keď je mínus dvadsať sa vám ho určite podarí roztrhnúť. Používanie veľkoformátových rámových plôch v exteriéry vyžaduje dodatočné kotvenie proti náporom vetra.

EIKI projektory