Výber projektora

Podobne ako pri výbere plátna je potrebné si vhodne zvoliť odkiaľ budete premietať, čo budete premietať a aký veľký obraz budete premietať. A v akej kvalite. K projekčným zariadeniam patrí aj diaprojektor, episkop, filmový projektor, meotar.. Tieto zariadenia sú väčšinou nahrádzané data a video projektormi.


Odkiaľ - z dôvodu inštalácie projektora, pri pevných inštaláciách sa projektor umiestňuje "hlavou dole" pod strop na montážne skrutky, ktoré sú na spodnej časti projektora a preto musí umožňovať vertikálne otočenie obrazu. Miesto inštalácie na strope závisí od konkrétneho typu projektora, z tohoto dôvodu pozor na prekážky ako sú svietidlá, alebo preklady. K projektoru budete musieť priviesť káble pre jeho pripojenie k 230V a k zdroju signálu, prípadne ovládania.


príklad konektorov na bežnom projektore Čo budete premietať - pre premietanie obrazu z počítača si môžete vybrať z projektorov XGA, WXGA a full HD určených pre dátové prezentácie, tj. zámerom je premieteť obraz z monitora počítača, alebo neotebooku na plátno. Formát obrazu si vyberajte podľa počítača, ktorý budete k projektoru pripájať. Pokiaľ je pre vás prioritou premietanie filmov zo satelitu, káblovky, DVD, Bluray a podobne vyberte si z kategórie projektorov určených pre Home Cinema aplikácie. Tieto projektory používjú inú technológiu ako bežné dátové projektory a poskytujú výrazne lepší obraz pre film a TV. Oba typy projektorov samozrejme umožňujú premieteť počítačový obraz i film, ale vynikajú v tom na čo sú určené. Konektivitu projektora určuje aké signály k nemu môžete pripojiť, štandardom sú vstupy VGA a video (kompozit a S-video), RGB, YUV, DVI, drahšie modely umožňujú pripojenie HDMI.. V prípade mobilnej aplikácie sú na trhu dostupné miniatúrne LED projektory o veľkosti mobilného telefónu (určené skôr pre zábavu), alebo ultraľahká kategória výkonných projektorov s hmotnosťou do 1kg. Pokiaľ budete zo sebou nosiť plátno môžete si vybrať z cenovo najdostupnejšj kategórie mobilných projektorov s hmotnosťou do 2.5kg.


Veľkosť obrazu - určuje aký výkonný projektor si budete musieť obstarať. Svetelný výkon projektora sa udáva v ANSI lumenoch. Projektory pre bežné použitie, pre inštalácie v kanceláriách, v menších triedach majú výkon od 2000-3000 ANSI. Pre inštalácie v prednáškových sálach, kongresových miestnostiach sa používajú inštalačný EIKI projektor s dlhou optikou výkony okolo 5000 ANSI vyššie, pre veľké koncertné podujatia až 12000 ANSI lumenové projektory.. Samozrejme požiadavku výkonu určuje pri akom dennom svetle bude projekcia. Upozornenie - slnko nepresvietite žiadnym výkonom, na projekčnú plochu nesmie dopadať priame slnečné svetlo. Veľkosť obrazu vám určí projekčnú vzdialenosť - tj kde bude musieť byť projektor umiestnený aby ste dosiahli požadovanú veľkosť obrazu. Projekčná vzdialenosť je daná konkrétnym typom projektora a závisí od inštalovanej optiky. Pre interaktívne aplikácie sa používajú projektory s veľmi krátkou projekčnou vzdialenosťou, kde z niekoľkých desiatok centimetrov nasvietite obraz z dvojmetrovou uhlopriečkou. Profesionálne inštalačné projektory majú výmenné objektívy, ktoré umožňujú nasvietiť ľubovoľne veľký obraz z ľubovoľnej vzdialenosti (kiná, divadlá, koncerty, výstavy..).


Keystone - možnosť urobiť korekciu lichobežníkového skreslania opremietané obrazu, pokiaľ premietate na plochu pod uhlom. Projektory majú bežne korekciu vertikálneho skreslenia, horizontálna korekcia je u lepších inštalačných projektorov. Elektronický keystone uberá na kvalite výsledného obrazu, preto ho používajte čo najmenej. Profesionálne projektory majú optickú korekciu, ktorá nespôsobí skreslenie obrazu.


Kontrast projektora - udáva zobrazovaný pomer čiernej a bielej. Čím vyšie číslo, tým by to malo byť lepšie. Ale pozor, v poslednom čase nastal chaos okolo tohoto údaja vďaka dvom používaným normám. Môže sa stať, že vás predajca nechtiac zavedie s uvedením vysokého kontrastu, ktorý bude v skutočnosti nižší ako u inej značky. Kontrast je tiež často udávaný zámerne nesprávne či už z obchodných dôvodov, alebo v dôsledku nesprávneho merania. Meranie ovplyvňuje dynamická clona projektora, alebo rôzna konštrukcia tieniaceho kolieska u DLP projektorov.


Životnosť lampy - určuje koľko hodín prevádzky vám pri ideálnych podmienkach vydrží žiarovka. Obyčajne je udávané vyššie číslo, ktoré platí keď je projektor používaný v ekonomickom móde tj. pri nižšom svetelnom výkone lampy. Po uplynutí životnosti, čo vám projektor oznámi pokiaľ nevynulujete počítadlo hodín lampy, musíte lampu vymeniť. Jej ďalšie používanie môže poškodiť projektor. Ceny originálnych lámp sú pomerne vysoké, dajú sa však kúpiť náhrady, ktoré sú výrazne lacnejšie. Pre projektor v záruke to nerobte, v prípade poruchy s neoriginálnou lampou môžete prísť o záruku.


Zvuk - väčšina projektorov je vybavených zvukovým vstupom a reproduktorom. Význam to má pri mobilnej prezentácii z notebooku, kde reproduktor projektora môže mať vyšší výkon a lepší zvuk, ale pre inštalácie sa vždy používa externé ozvučenie.


Technológia - projektory sa líšia použitou technológiou zobrazovania, najrozšírenejšie sú LCD A DLP projektory. Zjednodušene - pri LCD žiarovka presvecuje sústavu LCD monitorov pre každú farebnú zložku a pri DLP sa svetlo prechádzajúce cez farebné filtre odráža od sústavy mikrozrkadielok. Obe technológie majú svoje výhody aj nevýhody. Čo sa týka používaných zdrojov svetla v projektore - LED a laser LED projektory zatiaľ nie sú veľmi rozšírené a svetelný výkon je nižší ako u projektorov s výbojkami. Výhodou je obrovská životnosť LED oproti halogénovej výbojke. Miniatúrne LED projektory sa dodávajú ako samostatné zariadenia, alebo integrované v rôznych prístrojoch ako mobil, videokamera, fotoaparát..

Inštalácia projektora
stropný držiak projektora

Pre mobilné prezentácie postačuje položiť projektor na stôl a začať premietať. K dispozícii sú rôzne špeciálne mobilné stolíky určené pre projektory, alebo môžete mobilný projektor upevniť na bežný fotografický statív alebo videostatív. Mobilné projektory majú na spodnej strane otvor zo závitom vhodný na tekéto použitie. Pre pevné inštalácie, kde sa projektor vešia pod strop sa používajú špeciálne držiaky projektorov. Vyrábajú sa v rôznych prevedeniach a v nastaviteľných dĺžkach. Projektor sa na držiak inštaluje "hore nohami" pomocou skrutiek do závitových otvorov na spodnej strane projektora (väčšinou sú tri). Držiak umožňuje jednoduché nastavenie vo všetkých smeroch. Objektív projektora musíte nastaviť kolmo na vertikálnu stredovú os plátna. Pri premietaní zo stola by mal byť projektor umiestnený niekoľko stupňov pod dolným okrajom plátna, pri stropnej inštalácii niekoľko stupňov nad horným okrajom plátna (závisí od modelu projektora). V prípade väčších odchýlok má priemetaný obraz lichobežníkový tvar, čo môžete v určitom rozsahu korigovať nastavením vertikálneho skreslenia (vertical keystone). Niektoré projektory ponúkajú i nastavenie horizontálneho skreslenia čo umožňuje v určenom rozsahu premietanie na plátno mimo vertikálnej osy plátna, tj. premietanie zboku. Profesionálne projektory sú vybavené optickými korekciami keystone čo odstraňuje akékoľvek skreslenie. Niektoré projektory umožňujú posun obrazu, tj obraz môžete posúvať horizontálne alebo vertikálne po ploche. Držiak projektora je potrebné upevniť na strop v projekčnej vzdialenosti projektora. Kalkulátor projekčnej vzdialenosti získate na stráneke výrobcu projektora (optoma distance calculator). Niektoré držiaky umožňujú estetické vnútorné vedenie káblov. Pre krátke projekčné vzdialenosti, napríklad pre interaktívne projekčné tabule sa používajú nástenné držiaky. Držiak sa upevňuje nad tabuľu s projektor je zavesený pod ním.


Pre podhľadové konštrukcie je možné použiť výťahy, kde projektor je pomocou elektromotora vysunutý zo stropu. Projektor pokiaľ sa nepoužíva tak nenarúša priestor. Inštalácia je náročnejšia a doporučujeme ju zveriť odbornej firme. Projektor je elektrické zariadenie s inštalovanou výbojkou, ktorá produkuje veľké množstvo tepla, ktoré je potrebné odvádzať. Neinštalujte projektor v blízkosti svetelných zdrojov, vykurovacích zariadení, do rôznych krytov a krabíc, alebo v inak náročných podmienkach. Výrazne tým môžete skrátiť životmosť projektora alebo výbojky.

Kvalita projektorov

Pre projektory platí to čo pre celú elektroniku. Skutočných výrobcov je len pár a títo dodávajú projektory spoločnostiam, ktoré ich predávajú pod svojimi značkami. Výrobcov súčiastok pre projektory je ešte menej. Nenechajte sa ovplyvniť rôznymi mýtmi o výrazných výhodách niektorej technológie, alebo skreslenými či v iných hodnotách udávanými parametrami. Lampa projektora je spotrebný materiál kde väčšinou platí obmedzená záruka. Dajte si pozor na inštaláciu neoriginálnych lámp do projektorov, ktoré sú ešte v záruke. Oprava projektora je drahá záležitosť, obyčajne presahuje cenu nového, častokrát po roku lepšie vybaveného meodelu. Pri výbere sa zamerajte na to čo skutočne potrebujete, či budete projektor prenášat, či potrebujete veľký výkon, alebo veľké rozlíšenie, či ho budete inštalovať v zafajčenej krčme, alebo v luxusnom klimatizovanom domácom kine.

Zdroj signálu

Rozbočenie signálu - pokiaľ máte jeden výstup pre obraz a chcete k nemu pripojiť kontrolný monitor aj projektor, budete musieť použiť tzv. rozbočovač signálu. Dodávajú sa pre rôzne typy signálov (VGA, HDMI, DVI, YUV..) v rôznej kvalite spracovania. Napríklad pre VGA rozbočovač si všímajte prenášanú šírku pásma, tá určuje kvalitu výstupných signálov a v akom rozlíšení bude obraz bez skreslení. Jednoduché rozbočovače vám vyrobia z jedného vstupného signálu dva, tie najzložitejšie majú niekoľko desiatok výstupov, možnosť nastavenia formátu výstupu, riadenie počítačom atď..


Kvalitu projekcie môže ovplyvniť použitie nevhodných káblov, použitie zlej inštalácie alebo nevhodná distribúcia signálu. Analógové signály pre video, alebo pre VGA signál strácajú na kvalite po niekoľkých desiatkach metrov v závislosti na kvalite použitej kabeláže. U digitálnych signálov ako HDMI prídete o signál pri použití nevhodného kábla po 15-ich metroch. Pri potrebe dlhých vedení signálov sa preto používajú distribučné zosilňovače, alebo vedenie cez Cat5/6 káble pomocou prevodníkov (TVOne, Kramer). Pomocou nich dokážete distribuovať obraz aj na vzdialenosť niekoľko stoviek metrov.

projektory