Materiály pre plátna

Projekčné plátna sú najrozšírenejším projekčným povrchom. Od použitého materiálu závisí kvalita premietaného obrazu a trvanlivosť samotného plátna. Podstatnou vlastnosťou je svetelný zisk plátna (odrazivosť) označovaný ako gain (G). Čím vyššie číslo, tým väčší svetelný zisk. Bežné hodnoty sú od G=0.8 do G=2.5... Zo zvyšovaním G sa však zmenšuje uhol pre pozorovanie obrazu. To znamená, že pri vysokom G budú diváci sediaci v strede plátna vidieť ideálny obraz, ale smerom do strán sa bude kvalita projekcie znižovať. Ďalšou nevýhodou je vytváranie spotov - vysokých odrazov od svetelného zdroja projektora. Práve preto sa vďaka zvyšovaniu svetelného výkonu projektorov prestávajú používať vysokoodrazivé plátna. Pre systémy domáceho kina ich dokonca "fajnšmekri" odmietajú. Najlepšie difúzne vlastnosti a najmenšie skreslenie poskytujú povrchy s hodnotami blízkymi ku G=1.


odrazivosť povrchu a pozorovací uhol Najednoduchším materiálom je biely plastový povrch pripomínajúci "igelitový obrus" označovaný ako White Ice (WI), Vision White (WI) a pod. Dodáva sa v obojstranne bielej verzii, alebo s čiernou zadnou stranou. Špeciálnou verziou tohoto materiálu sú akustické povrchy s jemnou dierovanou štruktúrou, ktorá prepúšťa zvuk (Perf., Accoustic..). Sú určené pre projekcie a pevné inštalácie kde sú reproduktory umiestnené za plátnom, resp. pre umiestnenie centrálneho reproduktora do stredu projekcie. Nevýhodou je možnosť vzniku moiré efektu. Plátna používané pre spätnú projekciu sú tiež plastové. Biele plastové povrchy majú o málo vyššiu odrazivosť a nižší pozorovací uhol, čo je dané vlastnosťami materiálu. Výhodou plastových povrchov je väčšia odolnosť voči vlhkosti a počasiu a tak sú požívané pre inštalácie v bazénoch, záhradách, na terasách a podobne..


Najčastejšie používaným a najviac predávaným povrchom sú matné biele plátna (povrch tvorený MgCO3 alebo TiO2) označované ako Matt White (MW). Tie najjednoduchšie sú obojstranne biele povrchy s textilným jadrom, alebo povrchy zo zadnou čiernou stranou - Matt White Economy (MWE). Drahšie modely majú jadro tvorené textíliou zo sklenených vlákien, čo zabraňuje deformáciám plátna a zadnú čiernu stranu. Najdrahším materiálom sú až 0.8mm hrubé plátna (MWP) zo štruktúrou zo sklenených vlákien. Takýto povrch je viac odolný voči zvlneniu a deformáciám počas prevádzky ako bežné plátno. Povrch MW je difúznym povrchom vďaka čomu má ideálnu odrazivosť G=1 s pomerne veľkým pozorovacím uhlom bez zmeny vlastností premietaného obrazu. Celkovým podaním farieb a čiernej farby sú vhodné pre všetky inštalácie od školských tried až po kongresové sály. Tieto povrchy sa dodávajú i v sivom prevedení, označovanom ako Matt Grey (MG). Sivé difúzne povrchy sa väčšinou používajú pre premietanie filmov pri inštalácii systémov domáceho kina. Sivý povrch zvyšuje kontrast a zlepšuje celkové podanie farieb pre Home Cinema projektory. Dôvodom je, že projektor nedokáže nasvietiť čiernu farbu a sivý povrch čiastočne eliminuje odrazy zbytkového svetla. Novinkou je používanie čiernych plátien, ale pre bežné projekcie a bežný povrch vzniká opačný problém s podaním bielej a posunom farebného spektra. Názory na kvalitu projekcie pri použití bežných sivých a čiernych povrchov sú dosť rozdielne. Pokiaľ je to možné doporučujem vopred vyskúšať ich vhodnosť s plánovaným projekčným zariadením v mieste inštalácie. Novinkou sú tiež plátna s povrchom ALR - pre vysoký kontrast a potlačenie okolitého zbytkového svetla Ambient Light Rejecting, pre lepší a kontrastnejší premietaný obraz i v jasnejšom svetelnom prostredí.


Špeciálnymi povrchmi sú plátna určené pre polarizovanú 3D projekciu zo strieborným povrchom. Používajú sa väčšinou pri dvojprojektorových inštaláciách kde sledovanie prebieha pomocou polarizačných okuliarov (Avers Silver).


Z minulosti známe retro reflexívne plátna z nalepenou sklenenou štruktúrou - Glass Beaded (GB) sa už v dnešnej dobe nepoužívajú. Tieto plátna boli vďaka drsnej štruktúre podobnej brúsnemu papieru náchylné na zašpinenie a ich údržba bola takmer nemožná bez poškodenia povrchu. Plátna mali vysokú odrazivosť (2 až 2.5), ale o to nižší pozorovací uhol. Výrazným neduhom je vytváranie tzv. "Hot spots", tj. časť plochy je jasnejšia ako jej zvyšok. Ďalším nedostatkom týchto povrchov je skreslenie farebného podania obrazu vzhľadom na pozorovací uhol. Výrazným zvýšením svetelného výkonu projektorov sa stratil význam používania týchto plôch.


Plátna sú dodávané vo verziách bez okrajov, s čiernymi okrajmi, alebo s čiernymi okrajmi kde horný okraj môže mať až niekoľko desiatok centimetrov. Tieto plátna sú určené pre stropné inštalácie, kde je strop privysoko a je potrebné znížiť premietanú plochu. U niektorých výrobcov je možné objednať atypické plátno s ľubovoľným pomerom strán a ľubovoľným okrajom (Avers). Čierny okraj subjektívne zvyšuje kvalitu vnímania projekcie, vytvára dojem vyššieho kontrastu a oddeľuje plochu od pozadia. Pokiaľ pozeráte filmy v úplnej tme, okraje nebudete potrebovať..

Konštrukcie tubusov a inštalácia

Statívové plátna používajú konštrukciu tubusov závesných plátien, kde tubus je osadený na statíve s trojnožkou. Roletový mechanizmus navíjania plátna býva jednoduchší, pretože plátno sa po vytiahnutí vešia na statív. Konštrukčne ide o jednoduché plechové tubusy, šírka plátna je od 120 do 240cm. Špecialitou sú plátna vyťahované od podlahy z tubusu, ktorý tvorí podstavec plátna. Konštrukčné prvky tvoriace stojan sú vytiahnuté z tubusu spolu s plátnom.


Pre lacné modely rolovaných plátien sa používajú plechové tubusy s jednoduchým uchytením na strop, alebo stenu pomocou závesného oka. Uzavretie tubusov je pomocou plastových krytov. Plechový tubus neunesie väčiu váhu pri väčších šírkach, čo sa prejaví časom na deformácii tubusu a následne problémami pri navíjaní plátna. Maximálna šírka týchto plátien býva obyčajne do 3m. Kvalitné plátna sú osadzované do tubusov z Al profilov, ktoré sú zo strán uzatvorené kovovým prípadne plastovým vekom. Uchytenie na strop alebo stenu je obyčajne riešené dômyselnými konzolami (po osadení nie sú viditeľné), ktoré zapadajú do profilov na plátne. Výhodou pri inštalácii veľkých a ťažkých plátien je osadenie pomocou "zaklapnutia" do už nainštalovaných konzol a možnosť dodatočného posunu plátna vpravo alebo vľavo. Plátna o šírkach niekoľkých metrov majú hmotnosť niekoľko desiatok kilogramov, načo je potrebné myslieť pred osadením konzol. Tubusy je možné objednať priamo vo výrobe v rôznych farebných úpravách podľa vzorkovníka farieb RAL, štandardne sa dodávajú v bielej, čiernej, alebo striebornej farbe. Niektoré tubusy sú navyše doplnené o dekoračné prvky, ktoré sú už v cene produktu (Cirrus X, Cumulus X), alebo automatickým zaklápacím mechanizmom tubusu po navinutí plátna (Stratus).


podhľadové plátno Podhľadové plátna sú tvorené nosným boxom, ktorý je možné upevniť na strop pomocou závesných tyčí, alebo v prípade sadrokartónového stropu sa jednoducho upína na okraj vopred pripraveného otvoru podobne ako podhľadové svetlá. Po inštalácii boxu sa dovnútra osadzuje samotné plátno s motorom, pričom vonkajší kryt so štrbinou pre plátno je magneticky uchytený na boxe (Avers Contour).


Väčšina povrchov má tendenciu sa po čase na okrajoch zvlniť. Na trhu sú plátna vybavené bočným napínacím mechanizmom (Tensioned). Plátno je napínané pomocou bočných lán, ktoré sú napínané pomocou závaží. Ide o riešenie výhradne používané pre motorové plátna. Vzhľadom na viditeľnú konštrukciu bočných lán a náchylnosť na poruchy je tento systém pomerne málo rozšírený. Výhodnejšie je vybrať hrubý povrch, ktorý je odolný voči zvlneniu. Väčšina výrobcov nedoporučuje použitie závesných plátien pre ultrakrátku projekciu a to práve z dôvodu možného zvlnenia plátna. Pri ultrakrátkej projekcii sa v premietanom obraze prejaví každá nerovnosť na plátne.


Z hľadiska obsluhy a prevedenia sú najkomfortnejším riešením motoricky ovládané plátna. Prekonávajú rozmerový limit roletových plátien, kde pružinový mechanizmus už nezvládne vďaka hmotnosti plátna väčší rozmer ako 270 - 300cm. Kvalitné hrubé povrchy sa dodávajú len vo verzii s elektromotorom. Spúšťanie plátna riadi elektromotor, ktorý môže byť riadený spínačom, diaľkovým ovládaním, projektorom alebo centrálnym riadiacim systémom inteligentného domu. Elektronika plátien sa stará o včasné zastavenie rolovania nadol i nahor. Nemusíte sa teda báť, že sa plátno vyroluje z tubusu alebo sa roztrhne pri neskorom vypnutí pri navíjaní smerom nahor. Komfortné ovládanie projektorom odstraňuje v podstate zbytočné manuálne ovládanie plátna. Ihneď po zapnutí projektora tento vyšle signál pre elektroniku plátna, ktoré sa spustí nadol. Po vypnutí projektora sa plátno naspäť automaticky zroluje. Komerčné plátna sú dodávané s integrovaným ovládaním na kábli alebo v tubuse plátna pre jednoduché pripojenie do zásuvky. Profesionálne elektrické plátna sú väčšinou dodávané len s vývodom pre pripojenie na 230V riadenie ovládania. Pripojenie k prepínaču, alebo k jednotke diaľkového ovládania a inštaláciu do elektrického rozvodu zverte do rúk odborníkom.


Ktoré plátno?

Výber plátna samozrejme závisí od množstva finančných prostriedkov, ktoré ste ochotní za plátno zaplatiť. Na druhej strane zavesiť krémový plechový valec visiaci na plastových konzolách do nového a drahého interiéru môže pokaziť celú investíciu. Pokiaľ chcete plátno využívať dlhší čas, alebo inštalujete plátno do podhľadu, vyberajte výrobok pre ktorý máte garantovanú v prípade poruchy nielen záručnú, ale i pozáručnú opravu. Do vnútra plátna nevidíte a tiež voľným okom nezistíte či je plátno z textílie, alebo zo sklenených vlákien. Motorové plátna sa odlišujú kvalitou použitých motorov, tie drahšie majú dlhoročnú záruku pre motor. Garanciou kvality môže byť pre vás európsky certifikát CE - Declaration of Conformity (čínske výrobky tento certifikát zvyčajne nemajú, alebo je neplatný) a chýba požiarny certifikát o horľavosti povrchu. Pre motorové plátna s napájaním 230V je certifikát o zhode dokonca podmienkou uvedenia výrobku na trh...

Trvanlivosť

Väčšina povrchov je umývateľná vodou, nepoužívajte čistiace prostriedky, ktoré poškodia povrch plátna. Plastové povrchy pre prednú a zadnú projekciu sú náchylné na deformácie v prípade vysokých, alebo nízkych teplôt. Rolovacie plátna nemajú ostávať v rozvinutej polohe dlhší čas. Dochádza k deformácii plátna, prípadne sa plátno vlastnou váhou môže uvolniť z tubusu. Manuálne plátna majú značku, cez ktorú sa už nesmie plátno vyťahovať. Pokiaľ tak urobíte, plátno sa vytrhne z valca a to už ťažko vyreklamujete. Pre motorové plátna nenastavujte koncové dorazy (ktoré určujú kde má plátno automaticky zastaviť) pokiaľ nemusíte. Zlým nastavením sa vám môže plátno vtiahnuť do tubusu, alebo pretočiť opačným smerom. Dôsledne zvážte montáž a uchytenie tubusu plátna v strope. Pád niekoľko desiatok kilogramov ťažkého plátna môže spôsobiť vážne škody na zdraví i na majetku..

projekčné plátna